Kościół parafialny


Parametry
Kościół św. Józefa w Siedlcach zbudowany według projektu Ryszarda Gregorkiewicza i inż. Jerzego Dąbrowskiego jest konstrukcją halową o zewnętrznych wymiarach:

  • długość: 47 m.
  • szerokość: 29,5 m.
  • wysokość kalenicy nawy: 21 m.
  • wysokość dzwonnicy: 35 m.
  • powierzchnia użytkowa wraz zapleczem: 1230 m2.
  • powierzchnia podpiwniczenia 900 m2.
  • kubatura górnej kondygnacji: 15000 m3.
  • kubatura dolnej kondygnacji: 2880 m3.

Wyposażenie
Całość wyposażenia została zaprojektowana przez ks Tadeusza Furdynę z Towarzystwa Salezjańskiego.

Zaprojektował on i zrealizował mozaikę ceramiczną na ścianie prezbiterialnej, przedstawiającą Alegorię chwały św. Józefa, ołtarz główny, ambonkę, świecznik, tabernakulum, stacje Drogi Krzyżowej witraże, detale oświetlenia, sgrafitto przedstawiające Unitów Podlaskich i Zmartwychwstanie Chrystusa oraz obrazy alegoryczne znajdujące się w bocznej kaplicy kościoła: Alegoria Świętej Rodziny i Alegoria Chrztu Polski..

Monumentalna rzeźba przedstawiająca św. Józefa, Patrona naszego Sanktuarium wykonana w drewnie lipowym. Wyrzeźbił ją artysta-plastyk Władysław Kowalczyk z Łodzi. Rzeźba ma 3,6 m. wysokości. W marcu 2003 r. rzeźba została odnowiona, pokryta matowym lakierem i ?podkreślona? sześcioma reflektorami.

Stara Kaplica
Jej budowę rozpoczęto latem 1984 roku. Stan surowy kaplicy i domu parafialnego realizowano do końca tegoż roku. Więźbę dachową wykonał MOSTOSTAL S.A. z Siedlec. W styczniu i lutym 1985 r. montowano więźbę dachową, kryto kaplicę blachą falistą profilowaną, mocowano drewnianą podsufitkę, instalowano przewody elektryczne i grzewcze, tynkowano ściany, urządzano wnętrze wyposażając w niezbędne sprzęty.


19 marca 1985 r. był pierwszy odpust parafialny w uroczystość św. Józefa i poświęcenie kaplicy. Ściany były już wtedy otynkowane i pobielone, zainstalowane i czynne oświetlenie, prezbiterium ukończone i wyposażone zgodnie z projektem. W maju tego roku ukończono układanie posadzki. Od tego czasu wszystkie Msze św. sprawowane były w kaplicy. W sierpniu otynkowano kaplicę zewnątrz, a do końca roku zakończono budowę i wyposażanie kaplicy w niezbędny sprzęt.

Projektantem wyposażenia dawnej kaplicy był Salezjanin ks. Adam Skałbania SDB - artysta plastyk, urodzony 20.12.1906 w miejscowości Oblekoń k. Buska. Nowicjat zakonny przeżył w latach 1928/1929 w Czerwińsku, święcenia kapłańskie otrzymał 22.08.1937 w Łodzi. Zmarł w 1986 w Warszawie, w 80 roku życia, 57 ślubów zakonnych i 49 kapłaństwa. Zajmował się wystrojem obiektów sakralnych. Obecnie kaplicą zarządza Katolickie Liceum Ogólnokształcące, wykorzystując ją, jako salę gimnastyczną, bądź wielofunkcyjną.


Nadchodzące wydarzenia
Wrz
27
śr
19:00 Krąg Biblijno-Liturgiczny
Krąg Biblijno-Liturgiczny
Krąg Biblijno-Liturgiczny
Wrz 27 godz. 19:00 – 20:45
Krąg Biblijno-Liturgiczny
W życiu potrzebna jest nam wiara rozumiana jako osobista relacja z Bogiem. Wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego. Dobrze jest razem słuchać Boga i karmić się Jego słowem. Dlatego też zapraszamy młodzież i dorosłych[...]
Wrz
28
czw
18:00 Parafialne wspomnienie św. Joanny Beretta Molla
Parafialne wspomnienie św. Joanny Beretta Molla
Wrz 28 godz. 18:00 – 19:30
Parafialne wspomnienie św. Joanny Beretta Molla
Błogosławieństwo matek w stanie błogosławionym będzie miało miejsce po Mszy Św. wieczorowej
Paź
1
nie
14:00 Adoracja i spotkanie z członkami Kół Różańcowych i katecheza.
Adoracja i spotkanie z członkami Kół Różańcowych i katecheza.
Paź 1 godz. 14:00 – 15:00
Adoracja i spotkanie z członkami Kół Różańcowych i katecheza.
Po sumie będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja z racji pierwszej niedzieli miesiąca. Po adoracji spotkanie z członkami Kół Różańcowych i katecheza.Jesteśmy na Facebooku

Najnowsze informacje