Matka Boska Żołnierska

ks. Henryk Drozd
11 sierpnia 2023


Kategorie wpisu:
Diecezja, Galeria, Kościół siedlecki, Ogłoszenia parafialne, Parafia15 sierpnia br. w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00, celebrowanej w Sanktuarium Św. Józefa w Siedlcach, Ksiądz Proboszcz Sławomir Olopiak poświęci uroczyście obraz „Matki Bożej Żołnierskiej”. Przedstawia on dużych rozmiarów wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Tło obrazu stanowią ruiny bombardowanej stolicy podczas Powstania Warszawskiego. W dolnej części widać dwójkę młodych żołnierzy z polskimi znakami wojskowymi i emblematami „Polski Walczącej”. Chroni ich bezpiecznie błękitny płaszcz Maryi.
Autorką obrazu jest Anna Polonia Zyndwalewicz, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i córka wrocławskiego malarza Jerzego Zyndwalewicza, znanego wychowawcy wielu pokoleń artystów. Według malarki pierwowzorem dzieła był obraz noszący nazwę „Matka Boża AK” namalowany przez uczestniczkę Powstania Warszawskiego Irenę Pokrzywińską, pseudonim okupacyjny „Irpo”. Artystkę, zainspirowała homilia księdza Apolinarego Leśniewskiego, którą tenże kapelan powstańczy wygłosił w ruinach Stolicy 15 sierpnia 1944 r.
W trakcie malowania obrazu na pracownię artystki spadł pocisk nazywany „niemiecką krową” i zranił malarkę, a obrazu nawet nie drasnął. Po wojnie, w czasach stalinowskich, obraz był ukrywany w Sieradzu, gdzie ks. Apolinary był proboszczem, a w 1962 r. dzieło zostało przekazane ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. W 2008 r. „Madonna AK” trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Replika tego obrazu, zanim zawiśnie na ścianie naszego kościoła, będzie zaprezentowana na sztaludze, w niedzielę poprzedzającą maryjną Uroczystość, tzn. 13 sierpnia 2023 roku. Z bliska będzie można zobaczyć niesamowite szczegóły tego dzieła, którego fundatorami są Państwo Ewa i Marian Jabłońscy.
Kapłani i Fundatorzy serdecznie zapraszają do Sanktuarium Św. Józefa w Siedlcach na tę prezentacje i uroczystość poświecenia.
xHD