Święto Miłosierdzia Bożego

ks. Ireneusz Juśkiewicz
10 kwietnia 2021


Kategorie wpisu:
ParafiaZapraszamy na WSPÓLNĄ MODLITWĘ W GODZINIE BOŻEGO MIŁOSIERDZIA o godz. 15.00. Pragniemy uwielbiać (adorować) miłosiernego Boga przez koronkę do Bożego Miłosierdzia, słuchanie słowa Bożego, śpiew, modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

Święto Miłosierdzia Bożego to święto, które obchodzimy od niedawna. W 1985 roku po raz pierwszy do kalendarza liturgicznego wprowadził je kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, potem jeszcze kilku biskupów w swoich diecezjach. W 1995 roku na prośbę Episkopatu Polski, Ojciec Święty Jan Paweł II wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. 30 kwietnia 2000 roku, w dniu kanonizacji Siostry Faustyny Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Powodem ustanowienia tego święta było pragnienie Pana Jezusa, które przekazał Siostrze Faustynie mówiąc: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299).  „Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699). Pan Jezus wielokrotnie mówił do Siostry Faustyny nie tylko o miejscu w kalendarzu liturgicznym, ale również o sposobie przygotowania, obchodzenia oraz o wielkich obietnicach przypisanych do tego święta. Największą z nich jest łaska zupełnego odpuszczenia win i kar. Można ją uzyskać pod warunkiem dobrze odprawionej spowiedzi świętej – bez przywiązania do najmniejszego grzechu oraz przyjęcia Komunii świętej, a wszystko to w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, pełnej ufności wobec Boga i miłości do bliźniego. Jako przygotowanie do tego święta Pan Jezus polecił odprawiać nowennę polegającą na odmawianiu przez 9 dni, rozpoczynając od Wielkiego Piątku – Koronki do Miłosierdzia Bożego i mówił: „Święto Miłosierdzia Mojego wyszło z wnętrzności [Moich] dla pociechy świata całego” (Dz. 1617).

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy nie jest przypadkowy, na ten dzień przypada zakończenie oktawy Zmartwychwstania Pańskiego, która jest zwieńczeniem Misterium Paschalnego Chrystusa. Ten czas ukazuje najpełniej tajemnicę miłosierdzia Bożego, poprzez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Gdyby Chrystus nie był miłosierny, nie byłoby odkupienia. Dostrzegła to Siostra Faustyna, która w „Dzienniczku” napisała: „Widzę, że złączone jest dzieło odkupienia z dziełem miłosierdzia, którego żąda Pan” (Dz. 89).

W dniu święta obraz Miłosierdzia Bożego ma być uroczyście i publicznie czczony, kapłani zaś powinni mówić kazania o Bożym miłosierdziu, o niewysłowionej ufności do miłosiernego Boga, którą każdy z nas powinien mieć w sercu swoim. Wierni zaś powinni przeżywać ten dzień z czystym sercem, w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, jako że Pan Jezus tego żąda: „Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest świętem Miłosierdzia, ale musi być i czyn; i żądam czci dla Mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu” (Dz. 742).

Jest to wyjątkowe święto i wyjątkowe dary przygotował Pan Jezus na ten dzień. W tym dniu można doświadczyć szczególnych łask, Pan Jezus mówił: „…niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat” (Dz. 699). Słowa te świadczą, iż wszyscy ludzie, nawet ci, którzy wcześniej nie mieli nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego i dopiero się nawracają, mogą uczestniczyć we wszystkich łaskach, jakie Pan na to święto przygotował. Człowiek ufający może prosić o wszystko dla siebie i innych, byleby prośba była zgodna z wolą Bożą, a więc taka, która stanowi dobro dla człowieka w perspektywie wieczności. W święto Miłosierdzia wszystkie łaski i dobrodziejstwa są dostępne dla wszystkich ludzi i wspólnot, byleby o nie prosili z ufnością. (G Ł-K)

Tekst ukazał się w „Opiekunie” 11 kwietnia 2021 r.


Nadchodzące wydarzenia
Wrz
28
wt
18:00 Parafialne wspomnienie św. Joanny Beretta Molla
Parafialne wspomnienie św. Joanny Beretta Molla
Wrz 28 godz. 18:00 – 19:30
Parafialne wspomnienie św. Joanny Beretta Molla
Błogosławieństwo matek w stanie błogosławionym będzie miało miejsce po Mszy Św. wieczorowej
Wrz
29
śr
19:00 Krąg Biblijno-Liturgiczny
Krąg Biblijno-Liturgiczny
Wrz 29 godz. 19:00 – 20:45
Krąg Biblijno-Liturgiczny
W życiu potrzebna jest nam wiara rozumiana jako osobista relacja z Bogiem. Wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego. Dobrze jest razem słuchać Boga i karmić się Jego słowem. Dlatego też zapraszamy młodzież i dorosłych[...]Jesteśmy na Facebooku

Najnowsze informacje