ŚRODA POPIELCOWA

ks. Ireneusz Juśkiewicz
16 lutego 2021


Kategorie wpisu:
Parafia, WyróżnioneJuż w najbliższą środę 17 lutego będziemy przeżywać kolejną w naszym życiu Środę Popielcową zwaną inaczej Popielcem lub Wstępną Środą. Chociaż przeżywamy ją każdego roku, warto jednak przypomnieć sobie, a może odkryć na nowo znaczenie i symbolikę tego dnia. Popielec rozpoczyna 40 – dniowy Wielki Post, który potrwa do Wielkiego Czwartku. Wprowadza nas w czas pokuty, zadumy i przygotowania na spotkanie Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Najlepszym wprowadzeniem w ten szczególny czas jest uczestnictwo (nie z obowiązku, ale z potrzeby serca) we Mszy Świętej. Data Środy Popielcowej uzależniona jest od daty Wielkanocy – przypada dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Może zatem wypaść między 5 lutego a 10 marca. Nieodłącznym elementem Środy Popielcowej jest posypywanie głów popiołem. Popiół, którego używa się do posypywania głów pochodzi z poświęconych rok wcześniej palm w Niedzielę Palmową. Dodatkowo sam popiół, według żydowsko chrześcijańskiej tradycji, jest symbolem śmiertelności, ułomności życia oraz bólu. Już w starożytności praktykowano ten rytuał jako znak skruchy i pokuty. W związku z Chrystusem stanowi on także znak oczyszczenia, odrodzenia, jak również zmartwychwstania. Posypując głowy popiołem kapłan wypowiada słowa z Pisma Świętego: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Oznacza to, że zaczyna się czas, w którym każdy z nas ma możliwość zmiany na lepsze.

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, z czego tylko jeden do syta). Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich powyżej 14 roku życia, a post mają obowiązek zachowywać osoby pełnoletnie do 60. roku życia.

Warto przypomnieć, że Jan Paweł II ogłaszał Popielec dniem modlitwy o pokój na świecie, dlatego módlmy się tego dnia za wstawiennictwem naszego świętego Papieża również w intencji pokoju. (AZ)

Msze Święte w Środę, połączone z obrzędem posypania głów popiołem o godzinie 6.30; 8.30; 10.00; 16.30; 18.00 i 20.00. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.

Tekst ukazał się w Opiekunie 14 lutego br. 


Nadchodzące wydarzenia
Mar
7
nie
14:00 Adoracja i spotkanie z członkami Kół Różańcowych i katecheza.
Adoracja i spotkanie z członkami Kół Różańcowych i katecheza.
Adoracja i spotkanie z członkami Kół Różańcowych i katecheza.
Mar 7 godz. 14:00 – 15:00
Adoracja i spotkanie z członkami Kół Różańcowych i katecheza.
Po sumie będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja z racji pierwszej niedzieli miesiąca. Po adoracji spotkanie z członkami Kół Różańcowych i katecheza.
Mar
8
pon
18:00 Msza ze św. Michałem Archaniołem
Msza ze św. Michałem Archaniołem
Mar 8 godz. 18:00 – 18:45
Msza ze św. Michałem Archaniołem
Ósmego dnia każdego miesiąca będzie Mszę św. wieczorowa na którą zapraszamy w sposób szczególny wszystkich, którzy przyjęli Szkaplerz św. Michała Archanioła
Mar
10
śr
19:00 Krąg Biblijno-Liturgiczny
Krąg Biblijno-Liturgiczny
Mar 10 godz. 19:00 – 20:45
Krąg Biblijno-Liturgiczny
W życiu potrzebna jest nam wiara rozumiana jako osobista relacja z Bogiem. Wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego. Dobrze jest razem słuchać Boga i karmić się Jego słowem. Dlatego też zapraszamy młodzież i dorosłych[...]Jesteśmy na Facebooku

Najnowsze informacje